Sinan Aygül Kimdir ?

1987 yılında Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Êz (Çevre) köyünde doğan Aygül, İlköğretimi Tatvan Uluer İlköğretim Okulunda,  liseyi Atatürk Lisesinde okudu.

İstanbul Üniversitesi Savunma ve Güvenlik Bilimleri Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Aygül, 100. Yıl Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Bitlis Eren Üniversitesi’nde farklı bölümlerde okudu. Aygül 2011 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleşti fakat tutuklu olduğu için okuyamadı.

Gazeteciliğe İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde 2007 yılında başlayan Aygül, daha sonra 2007-2008 yılları arasında Taraf Gazetesi merkezinde muhabir olarak ve Bitlis’te Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri olarak çalıştı.

Yerelde birçok haber sitesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevlerini yürüten Aygül 2009-2014 yılları arasında Tatvan Belediyesinde Basın Danışmanı olarak görev aldı. 2010 yılında ‘KCK Bitlis Operasyonu’nda tutuklanıp, ‘KCK Bitlis Basın Sorumlusu’ iddiasıyla 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra 10 yıl hapis cezası alarak tahliye oldu.

Halen Tatvan’da yaşayan ve Bitlis Eren Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde öğrenim hayatına devam eden ve  uluslararası basın kartı sahibi olan Aygül birden çok yerel ve yaygın basın yayın kuruluşuna yazmaktadır.